Tudatkalandorok Gyűjtőpont Univerzuma .
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

pszichológia

+2
Áprilia
Veszna
6 posters

2 / 3 oldal Previous  1, 2, 3  Next

Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Blueeye Pént. 11 Aug. - 22:36

Nem az a baj ha beteg az ember, hanem tudja hol a határ.


Van egy nő ismerősöm, aki a boltban a sorban is sorolja a bajait hangosan, meg hogy milyen rákja van, és hogy a férje már megdögölhetne, stb...


Ráadásul olyan érzelmi töltéssel adja elő, mintha hasba rúgtak volna, vagy leöntenek egy vödör kakival, szó szerint belenyom a földbe.


Mindenki menekül előle. Ez nem jó, sőt nagyon rossz. Ezt így nem kéri senki.

______________________________________________________
"Törekedj a misztérium felfedezésére, mielőtt az élet elvétetik tőled. Ha életed során nem találod meg önmagad, nem ismered meg önmagad, hogyan leszel képes megérteni létezésed titkát, miután meghaltál?"

 - Farid ud-Din Attar
Blueeye
Blueeye

Hozzászólások száma : 1129

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Blueeye Pént. 11 Aug. - 22:41

Voltam egy néninél tavaly télen, segítséget keresett. Nagyon szívesen jártam volna hozzá, de képtelenség volt szót érteni vele.

Egy órán keresztül csak a bajait sorolta, néhányszor félbe szakítottam: és mit kellene csinálni? Very Happy Soha nem fogom megtudni.

Valószínű takarítani kellett volna, de azt ott lehetetlen, a rendetlenség, és a felhalmozott fölösleges cuccok miatt.

______________________________________________________
"Törekedj a misztérium felfedezésére, mielőtt az élet elvétetik tőled. Ha életed során nem találod meg önmagad, nem ismered meg önmagad, hogyan leszel képes megérteni létezésed titkát, miután meghaltál?"

 - Farid ud-Din Attar
Blueeye
Blueeye

Hozzászólások száma : 1129

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  fortis Vas. 13 Aug. - 12:51

efi írta:Ne nyafogjon, aki beteg. Tartsa meg magának a panaszait. Sőt, kapja végre össze magát és gyógyuljon meg. Csak megzavarja mindenki kellemes életét a betegségével.

Szerintem nem erről volna szó Efikém.  Az ember ha beteg, akkor ezt ő is és a környezete is nyilván, hogy tudja, és el kell fogadnia, mást úgysem tehet.   Itt inkább arról lenne szó, hogy erősítjük e ennek tudatát, vagy megpróbálunk úgy beszélni, gondolkodni, mintha ez a betegség nem is létezne. 
Jó példa erre pl a féllábú ember, akinek mondjuk nyugodtan lehetne mondani, hogy megyünk túrázni a hegyekbe eljössz velünk? 
Negatív esetben ez így hangzana. Á te jobb ha nem jössz szegénykém, fél lábbal hogy másznál már hegyet?

______________________________________________________
Ha teszel egy lépést előre, a világod megváltozik.
fortis
fortis

Hozzászólások száma : 11338

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Lea. Vas. 8 Okt. - 8:45

Lea.
Lea.

Hozzászólások száma : 1211

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  fortis Vas. 8 Okt. - 9:33


Érdemes volt elolvasni, köszi !
Esetleg ha nem nyitotta volna meg még valaki, akkor a női és férfi párkapcsolatokról szól, hogy miért is megy félre manapság a világ a kapcsolatok terén. 
Miért is az erősnek hitt macsó férfiakat kedvelik a nők, holott elvileg ők a gyengék, és miért a papucsnak vélt férfiakat nem választják, holott elvileg ők volnának az erősebbek. 
Szóval elég fura kifordított egy világ amiben élünk a párkapcsolatok terén.

______________________________________________________
Ha teszel egy lépést előre, a világod megváltozik.
fortis
fortis

Hozzászólások száma : 11338

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Lea. Vas. 8 Okt. - 9:41

fortis írta:

Érdemes volt elolvasni, köszi !
Esetleg ha nem nyitotta volna meg még valaki, akkor a női és férfi párkapcsolatokról szól, hogy miért is megy félre manapság a világ a kapcsolatok terén. 
Miért is az erősnek hitt macsó férfiakat kedvelik a nők, holott elvileg ők a gyengék, és miért a papucsnak vélt férfiakat nem választják, holott elvileg ők volnának az erősebbek. 
Szóval elég fura kifordított egy világ amiben élünk a párkapcsolatok terén.
Köszi a kiegészítést! smile
Én per pill. azzal egészíteném ki, hogy a pasik se az átlagos kinézetű, kedves, megbízható nőket keresik (jaj, hová tettem az eszem, aki átlagos kinézetű vagy csúnya az már nem is számít nőnek!), hanem a pózoló cicababákat, nem-e? Imádnak vadászni, sóvárogni aztán pofára esni, utána meg nyalogatni a sebeiket, és azt mondani utána minden nőre, hogy hülye meg pénzéhes...
Lea.
Lea.

Hozzászólások száma : 1211

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Blueeye Vas. 17 Dec. - 11:23

Lea. írta:
fortis írta:

Érdemes volt elolvasni, köszi !
Esetleg ha nem nyitotta volna meg még valaki, akkor a női és férfi párkapcsolatokról szól, hogy miért is megy félre manapság a világ a kapcsolatok terén. 
Miért is az erősnek hitt macsó férfiakat kedvelik a nők, holott elvileg ők a gyengék, és miért a papucsnak vélt férfiakat nem választják, holott elvileg ők volnának az erősebbek. 
Szóval elég fura kifordított egy világ amiben élünk a párkapcsolatok terén.
Köszi a kiegészítést! smile
Én per pill. azzal egészíteném ki, hogy a pasik se az átlagos kinézetű, kedves, megbízható nőket keresik (jaj, hová tettem az eszem, aki átlagos kinézetű vagy csúnya az már nem is számít nőnek!), hanem a pózoló cicababákat, nem-e? Imádnak vadászni, sóvárogni aztán pofára esni, utána meg nyalogatni a sebeiket, és azt mondani utána minden nőre, hogy hülye meg pénzéhes...

Nahát, tök igaz.

______________________________________________________
"Törekedj a misztérium felfedezésére, mielőtt az élet elvétetik tőled. Ha életed során nem találod meg önmagad, nem ismered meg önmagad, hogyan leszel képes megérteni létezésed titkát, miután meghaltál?"

 - Farid ud-Din Attar
Blueeye
Blueeye

Hozzászólások száma : 1129

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Szer. 20 Feb. - 17:58

Passzív-agresszív személyiség

“Nem tudtam, hogy mostanra kérted.” „Jaj, csak vicceltem!” „Ennél te okosabb vagy azért…” „Nekem aztán édes mindegy.” „Persze, persze, habár…”

SZERZŐ: E. TÓBIÁS SÁRA
CIKKEK: PÁRKAPCSOLATSZEMÉLYISÉG

Ismerős fordulatok? Gyakran úgy ismerjük az illetőt, akitől ezeket az idegesítő mondatokat halljuk, hogy nem vállalja a felelősséget saját tetteiért, és könnyedén hibáztat másokat – ráadásul mást mond, mint amit tesz. Látszólag együttműködik velünk, mégis szabotálja a közös munkát. „Rajtam nem múlik… – halljuk tőle, aztán persze mindig valamilyen akadálya akad annak, hogy teljesítse feladatait.

A passzív-agresszív típusú személyiséggel bizony nehéz az élet, csupa düh és gyötrelem kíséri vele való kapcsolatunkat. Mindig az a baj vele, hogy mást mond, mint amit tesz, és valahogy képtelenség vele őszintén beszélni. Hogy kivel is állunk szemben pontosan? Egy makacs szabotőrrel, aki ellenséges hozzáállását a legritkább esetben fejezi ki szemtől-szemben. Ferdít, púderez, és mindig ellenérvekkel rukkol elő, valahogy sehogy nem akaródzik neki egy közös cél érdekében munkálkodni, legyen az munkahelyi helyzet vagy párkapcsolati szituáció. Rosszindulatú pletykafészek, stílusa jellemzően szarkasztikus, mindig ugrat másokat és mindenféle módon kritikával illeti azokat az ötleteket, amik nem az ő fejéből pattantak ki. Kényelmetlen elvárásokat támaszt másokkal szemben, sokszor figyelemre sem méltatja környezetét, sőt pimaszul megtagadja saját felelősségét, ha számon kérjük rajta ígéretét. Elfelejt vagy visszatart fontos információkat, általában másokat hibáztat, ha valami balul sül el, és mindig talál rá módot, hogy kibúvót találjon vállalt feladatai alól. Mi több, előszeretettel tetszeleg az áldozat szerepében, szereti gyengének mutatni magát, csak hogy törődést és figyelmet kolduljon magának. Valójában pedig bizalmatlan, és bizonytalan saját alkalmassága és kezdeményezőképessége tekintetében – nehezen kezelhető, ambivalens személyiség. Mindennek a gyermekkorba nyúlnak vissza a gyökerei…”

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Veszna likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Csüt. 21 Feb. - 7:24

Még mindig a passzív agresszióról



A csapda, amibe egymás után rengetegszer bele tudunk lépni, és csak utána vesszük észre, hogy valami nem oké. Sokáig megfogalmazni sem tudjuk, hogy miért nem. Mert elsőre nem érzünk egyértelmű fájdalmat, inkább csak valami kellemetlenséget, diszkomfort érzést, káoszt, zűrzavart, valamit, amit nem jó érezni. Pont ettől veszedelmes, mivel nem okoz hasogató fájdalmat – ezért nem fogjuk fel sokáig, mennyire fontos védekeznünk ellene. Hosszú távon viszont mégiscsak mérgezi a lelket, és óriási károkat tud okozni. Sebestyén Eszter pszichológus írása.



Mivel az ilyen csapdát felállító ember látszólag mindig jót akar, sokan egyáltalán nem értik, miért tiltakozunk egyszer csak minden porcikánkkal a csapdába lépés ellen; miért kezdünk el mégis védekezni, miután átláttuk, hogy milyen negatív hatással van ránk.

„De hát, ő csak jót akar. Csak miattad teszi. De hát csak viccelt! Csak véletlenül csúszott ki a száján a bántó mondat. Különben sem úgy gondolta.”

Csakhogy a bántó mondatok „véletlenül” legközelebb is kicsúsznak a száján. Aztán megint és megint és megint. A jó szándéka valahogy legközelebb is fájdalmat okoz, „csak úgy véletlenül”. Látszólag nem haragszik, látszólag nem ingerült, nem akar bántani. Aztán mégis mindig úgy sikerül. Éppen ettől a legveszedelmesebb csapda, mert annyira megtévesztő.



A passzív agresszív emberek másképp bántanak

Nem direkt agresszióval, nem vállalt haraggal, nem hangos kitöréssel. Csak halkan, kedvesen, mosolyogva szarnak le.

Nem ordítanak, nem követnek el erőszakot. De rezzenéstelen arccal nézik végig, ahogy valaki más erőszakot követ el rajtad, akár fizikait, akár érzelmit. Ami miatt a legártalmasabb a másik ember lelkére, az éppen az, hogy mivel ő nem vállalja a haragot, a negatív érzéseket, az indulatot, ezért annak kell kínosan éreznie magát, aki védekezni próbál ellene.

A passzív agresszív ember a másik védekezését ügyesen forgatja úgy, mintha az támadás lenne. Zseniálisan adja át az agresszív szerepet mindig a másiknak, hogy ő továbbra is ártatlannak tűnjön.

Ha ő mond vagy tesz valami bántót, az nem baj, de ha a másik ezt kimondja, azonnal sértett pozícióba helyezkedik, ezzel is magánál őrizve az ártatlan szerepét. A probléma nevén nevezését pedig agresszív dolognak értelmezi, és úgy is tálalja.

Bármilyen konfliktust próbálunk vele megbeszélni, vagy meg se hallja, vagy pedig úgy viselkedik, mint egy bumeráng. Azonnal átveszi a sértett szerepet, és szavainkat kiforgatva úgy tesz, mintha a konfliktus kimondása aljas támadás lenne. Így megint a másiknak kell szégyenkeznie, vagy kellemetlenül éreznie magát. A bumeráng visszaüt. Így megint úgy tűnik, „a hiba a másik készülékében van”, megint a másik tűnik bunkónak, a haragot, az agresszió érzését újra ügyesen átruházta a másikra.

Egy passzív agresszív ember mellett mindig a másik tűnik haragosnak, indulatosnak, és amíg a csapdába belelép, egy állandó bűntudat vagy diszkomfortérzés szegődik mellé társául.

Szóljunk? Ne szóljunk? Hol a csapda?

A passzív agresszív ember nem erőszakosan bánt. Inkább simogatva. Kedvesen. Mosolyogva. Úgy simogat, ahogy nem jó, ott, ahol nem jó, és olyankor, amikor nem jó. Rendszeresen olyat tesz, amiről tudja, hogy a másik nem akarja. És ha a másik szóvá teszi, hogy ettől ő kellemetlenül érzi magát, és megkéri, hogy hagyja abba, akkor ő ártatlanul értetlenkedik:

de hát, ő csak simogat, és már simogatni sem szabad?

És ezzel az ártatlan kérdéssel is el tudja érni, hogy a másik rosszul érezze magát. Ha pedig nem kérjük meg, hogy hagyja abba, sosem fogja. Nincs jó megoldás. A csapdából nincs jó kiút, a helyzeteknek nincs jó kimenetele. Ha nem szólunk, akkor viszont állandóan olyat fog tenni, ami rossz nekünk, ha szólunk, megpróbálja elérni, hogy szívtelennek érezzük magunkat. Sarokba szorít, és hiába szólunk finoman, hogy ki akarunk menni onnan, nem enged. A finom jelzéseket teljesen figyelmen kívül hagyja: mosolyogva és kedvesen.

Ilyenkor már csak egyféleképp tudunk kijutni a sarokból, ha kirúgjuk magunkat onnan. És máris nála a sértett szerep, máris ránk ruházta a saját agresszióját, amit ő nem mer, nem akar érezni, vállalni. Máris kezdődik a mártírság, hogy „de hát, ő csak jót akar, és mégis mindig bántást kap”. Mivel a csapdából nincs jó kiút, bármit teszünk, beindítja a játszmát, és a szokásos forgatókönyvet, a legjobb lehetőség, amit választani lehet, a csapda kikerülése.

A piros alma ellen nem lehet védekezni

A másik mód, ahogy egy passzív agresszív ember bántani tud, az a bizonyos „jóra való restség”, amiről Márai is írt. Hogy mondhatna valami kedveset, de nem teszi. Kifejezhetné a szeretetét, de nem teszi. Megvédhetne, de nem teszi. Kiállhatna mellettem, de nem teszi. Segíthetne többféleképpen, de nem teszi.

Éppen úgy, mint a simogatva bántást, ezt is úgy teszi, hogy egy-két alkalom után még lehet, hogy a másiknak nem tűnik fel. Bár érzi, hogy cserben hagyták, de még lehet azt gondolni, hogy „szeretett volna segíteni, csak nem tudott, nem mert. Csak én nem szóltam elég hangosan, nem voltam érthető”.

És észrevétlenül már megint elérte, hogy a másik úgy érezze, a hiba az ő készülékében van. Ettől olyan veszedelmes a csapda, mert mindig ezt a hatást éri el, ha belelépünk.

Egyszer játszottam egy gyerekkel, a játékban szerepelt Hófehérke és a boszorkány is, aki meg akarja őt mérgezni. A kislány ezt a játékot akarta folyton ismételni, hogy Hófehérkéhez menjen el a mostohája, és próbálja megmérgezni. Ment is a mostoha, vitte a szép piros almát, és Hófehérke mindig elfogadta, aztán összeesett. Megkérdeztem a kislányt, hogy Hófehérke nem tudja-e magát megvédeni. A válasza pedig a mai napig itt cseng a fülemben. Szinte felkiáltott: „Hát, Eszter, egy piros alma ellen nem lehet védekezni!”

Azóta is mindig ez a mondat jut eszembe, amikor passzív agresszióval találkozom. Mert az ő mérgük is mindig be van csomagolva egy szép piros almába, egy mézes-mázas külsőbe, ami rettenetesen megtévesztő.

Egy sima mérget nem iszunk meg. De egy olyat, ami be van csomagolva jó szándékkal, látszólagos szeretettel, kedvességgel, sokkal inkább. Szinte szégyelli magát az ember, aki nem akar egy gyönyörűnek tűnő piros almát, mézes-mázas cukrot elfogadni. És ez a passzív agresszió útvesztője.

Mert bár finomabban bánt, mint egy erőszakos bántalmazó, a mérget lassabban adagolja, hosszú távon mégis elviselhetetlen fájdalmat okoz a léleknek. Amíg nem látjuk át, nem tudunk védekezni ellene, addig folyton belehúz abba a spirálba, aminek az lesz a vége, hogy „a hiba valószínűleg az én készülékemben van. Mert biztos megvédene, ha tudna, biztos segítene, ha kérném, ha hangosabban kérném, ha egyértelműbben kérném. Biztos szeret, csak én nem veszem észre. Csak nem tudja kimutatni. Csak én várok túl sokat.”

Ha védekezni akarok…

…akkor bunkónak kell éreznem magam. Ha hangosabban szólok, szintén. Ha kimondom, hogy ez nekem rossz, akkor is. Ebben a beszorult helyzetben két választása van az embernek, vagy a saját érzéseit kérdőjelezi meg állandóan, vagy saját magát hibáztatja, hogy a másikat felmentse, és magát védje a fájdalomtól. De így nem tud védekezni, így a bántások állandósulnak, és saját magával sem lehet békében.

Csak úgy tudja egy idő után a másikat felmenteni, ha saját magának fordít hátat.

A másik választás rövid távon fájdalmasabb, hosszú távon viszont sokkal kíméletesebb és kifizetődőbb. Ez pedig az: belátom, hogy ő engem nem azért nem véd meg, mert nem tud, hanem azért, mert nem is akar. Nem azért nem érzem a szeretetét, mert nekem túl magasak az elvárásaim, vagy nem rosszul érzékelem a dolgokat, hanem azért, mert nincs mit érezni. Mert nincs az a szeretet benne felém, aminek lennie kellene. Ezt ő is tudja, én is tudom, de mégis mindig úgy kell csinálni, mintha…

Nem azért mond mindig minden helyzetben olyat, amit nem kellene, mert azt hiszi, vicces, vagy véletlen kicsúszik a száján, hanem azért, mert bántani akar. De csak passzívan, finoman, mosolyogva. Hogy ne lehessen lebuktatni. Nem azért adja oda az almát századszor, mert azt hiszi, hogy az egy ártatlan piros alma. Ő nagyon jól tudja, hogy az alma mérgezett, de neki elég az is, hogy nem látszik rajta. A látszat elég. Hogy más nem látja. Ha lázadozni kezdek a piros alma ellen, azonnal jön az értetlenkedés, akár felém, akár mások felé, hogy: „de hát, ő csak egy szép piros almát adott, és nem érdemli a lázadozást”. Ezzel eléri, hogy máris többen állnak mellé, mint mellém, máris többen védik őt, mint engem.

Mert mások is csak az alma külsejét látják, ám a mélyben meghúzódó érzelmeket zseniálisan titkolja, ahhoz nem enged hozzáférést. Talán még magának sem.

A második választás fájdalmas, mert itt már nincs remény. Nem marad illúzió, nem marad „hátha… mi lett volna, ha másképp tettem volna”. Az illúzió elveszik, a kapcsolat elveszik. Mégis van ennek a megoldásnak egy hatalmas nyeresége. Hogy többé nem lépünk bele a csapdába, nem harapunk bele a mérgezett almába, nem engedjük magunkat bántani. Illúziók helyett valódi kapaszkodókat, mérgező kapcsolatok helyett pedig igazán szerető kapcsolatokat találunk. A saját érzéseinkkel újra össze tudunk barátkozni, a belső egyensúly helyreállhat, megtanuljuk magunkat megvédeni, és saját magunkat mentjük fel. Saját magunknak csak így tudunk feloldozást találni.

A jóra való restség

Mert mint ahogy a bántalmazás soha nem az áldozat szégyene, úgy a „jóra való restség” sem a másik ember hibája. És bár a látszat azt sugallja, hogy kevesebb fájdalmat okoz, mint egy erőszaktevő, mégis, ahogy Márai is mondja:

„A legtöbb emberi szerencsétlenség, nyomorúság, a reménytelen, szégyenletes és baljós emberi helyzetek igazi oka leggyakrabban nem is az emberek gonoszsága, hanem egyszerűen a tunyaság. Az a bizonyos »jóra való restség«, melyről a Biblia beszél. Egy gyilkos meglehetősen ritka emberi tünemény. A gyilkossághoz már erő kell, egyéniség, képzelőerő, nagy indulatok. Gyilkosok ellen lehet védekezni is. Aki gyakoribb, s

aki ellen nem lehet védekezni, s aki az emberi nyomorúságot és tragédiákat millió számra tenyészti, az a jámbor és tunya ember, aki elfordítja fejét, ha valamilyen aljasságot vagy jogtalanságot lát,

nem emeli fel a telefonkagylót, ha segíthetne is e figyelmeztetéssel, óvatosan körüljárja az emberi nyomorúságot, és szótlanul odább megy mellőle, holott különösebb áldozat és erőfeszítés nélkül visszaadhatná egy ember kedvét az élethez, vagy segíthetne egy nyomorulton. Az ember, aki harcra kel a világgal a maga zsarnoksága érdekében, nem olyan veszedelmes, mint az udvarias, sunyi és megfontolt középszerűség, a hümmögő középutasság, a gyáva és lusta önzés. Ez a főbűn. Ez a fajta ember csinálja a világot olyanná, amilyen, s neki köszönhetjük, ha e tapasztalatok birtokában különösebb sajnálkozás nélkül búcsúzunk halálunk órájában az emberi világtól.”

Sebestyén Eszter

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Veszna likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Veszna Szomb. 23 Feb. - 8:54

Hm... Az életemben találkoztam már pár igazi "művész" passzív agresszív emberrel. Tökélyre volt fejlesztve a módszerük. Olyanok mint a fekete lyuk, rengeteg energiát szívnak el, számomra a legönzőbb emberek. 
Szerencsére én "be vagyok oltva" ellenük, észreveszem a játékukat,a drámájukat... 
  Amiről viszont keveset beszélünk, mert nem vesszük észre, az a kéretlen tanács, vélemény osztogatás. 
Ez lehet ugyanolyan mérgező, mint a fenti ember. 
"Fodrásznál voltál? Nagyon jó, de hosszabban nekem egy kicsit jobban tetszett." Ezek a mondatok rombolnak. 
Ki kérdezte? Very Happy
Ez a "nem fogadlak el olyannak, amilyen vagy" mondat. 
Most nem a valódi tanácsokról beszélek, hanem a kéretlenül véleményt osztogatókról.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  fortis Szomb. 23 Feb. - 17:45

Veszna írta: 
"Fodrásznál voltál? Nagyon jó, de hosszabban nekem egy kicsit jobban tetszett." Ezek a mondatok rombolnak. 
Ki kérdezte? Very Happy
Ez a "nem fogadlak el olyannak, amilyen vagy" mondat. 
Most nem a valódi tanácsokról beszélek, hanem a kéretlenül véleményt osztogatókról.
 Ha ez rombol, akkor a nyílt vélemény az milyen? Amikor azt vágják a fejedhez, hogy mennyire ronda a frizurád, és hogy mennyire nem áll jól? Hogy mennyire kövér vagy, vagy hogy mennyire sovány? Hogy létra vagy, vagy éppen kerti törpe?  Közben nem gondol arra, hogy ez csak az ő véleménye, és hogy rosszul eshet a másiknak amiket mond.

______________________________________________________
Ha teszel egy lépést előre, a világod megváltozik.
fortis
fortis

Hozzászólások száma : 11338

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Veszna Szomb. 23 Feb. - 18:45

Ez ugyanaz, csak direktbe.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  fortis Szomb. 23 Feb. - 19:25

Veszna írta:Ez ugyanaz, csak direktbe.
Neutral

______________________________________________________
Ha teszel egy lépést előre, a világod megváltozik.
fortis
fortis

Hozzászólások száma : 11338

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Szomb. 23 Feb. - 21:49

Veszna írta:Hm... Az életemben találkoztam már pár igazi "művész" passzív agresszív emberrel. Tökélyre volt fejlesztve a módszerük. Olyanok mint a fekete lyuk, rengeteg energiát szívnak el, számomra a legönzőbb emberek. 
Szerencsére én "be vagyok oltva" ellenük, észreveszem a játékukat,a drámájukat...

Szerencsés vagy. Sok nő esik áldozatául ezeknek.

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Veszna Szomb. 23 Feb. - 21:54

Nem szerencsés, inkább tapasztalt. Sok ilyen emberrel találkoztam, pl. a családban.
A saját káromon tanultam meg, mi van az álarc mögött. De ebben az a jó hír, hogy felismerhető , és nem kell mindig ugyanazt a hibát elkövetni. 
Mert ez egy kétszereplős dráma,ketten kellenek hozzá lányvigyor

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  fortis Szomb. 24 Ápr. - 8:57

Néha küzdök önmagammal, leginkább akkor jön ez elő ha álmodni készülök, vagy kellőképpen ellazítom magamat.  
Szóval egyszerűen jönnek a marhaságok amik elterelik az ember figyelmét, amiknek semmi értelmét nem látom. 
Ilyen például  a bal láb ellazítása, majd felérek egészen a csípőmig, és akkor hirtelen beugrik egy név, Lucius Malfoy a Harry Potterból. 
Elhessegetem, oké kimegy a fejemből, aztán jön valami más baromság, mondjuk egy munkahelyi jelenet.  Hát nem könnyű az élet, ez még csak csak megértem, tudatalatti feldolgozni kivánna valamit, na de azoknak a dolgoknak amikhez semmi közöm, mi a frászkarikának jönnek elő? Szóval igen, néha szoktam küzdeni önmagammal, hogy csak én maradjak és ne a sok egyéb baromság.

______________________________________________________
Ha teszel egy lépést előre, a világod megváltozik.
fortis
fortis

Hozzászólások száma : 11338

Efi likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Vas. 7 Május - 22:07


______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Efi likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Szer. 14 Jún. - 8:52

"Az érzelmileg éretlen emberek el tudják érni, hogy szokatlanul hevesen reagáljunk a viselkedésükre. Ennek az a magyarázata, hogy úgy szabadulnak meg egy kellemetlen érzelmi állapotuktól, hogy a viselkedésükkel ugyanezt az érzést idézik elő bennünk. Úgy tesznek, mintha nem éreznék az adott érzelmet, valójában azonban kivetítik ránk, belénk helyezik át, hogy mi dolgozzuk fel, és az a látszat keletkezzék, hogy voltaképpen mi érezzük. A zavaró érzelmektől való megszabadulás e tudattalan módját projektív identifikációnak nevezzük. Mindez olyan gyorsan – és olyan mélyen a tudatosság szintje alatt – zajlik le, hogy mire feleszmélünk, ezeket az érzelmeket már magunkon tapasztaljuk. Ez egy rendkívüli lelki jelenség; az érzelmileg éretlen személy úgy küzd meg egy tudattalan, kellemetlen érzelemmel, hogy egy másik emberben váltja ki azt. Mindig érdemes tehát megkérdeznünk magunktól: valójában ki érzi ezt? Ha a reakciónk túlságosan intenzív, érthetetlen vagy nem vall ránk, éljünk a gyanúperrel, hogy az érzelmileg éretlen személy idézett elő bennünk bizonyos érzelmeket abból a célból, hogy helyette mi birkózzunk meg velük." 
Lindsay C. Gibson 

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Veszna Szomb. 17 Jún. - 5:59

"Az érzelmileg éretlen emberek el tudják érni, hogy szokatlanul hevesen reagáljunk a viselkedésükre." 

Ezt megtoldanám pár szóval még:

Az érzelmileg éretlen emberek el tudják érni, hogy 
érzelmileg éretlen emberek szokatlanul hevesen reagáljanak a viselkedésükre. 

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Kedd 27 Jún. - 9:11



Hogyan védheti meg magát az egyén egy patológiás társadalomtól? Ez nagyon nekem szól.

"Tételezzük fel, hogy az egyén egészséges, és egy – sok vonatkozásban – patológiás társadalomban él. Vajon mit tud tenni? Ha nagyon őszinte vagyok, azt gondolom, hogy a külső hatásokat érdemben ellensúlyozni nem tudja, mert gúzsba köti őt a társadalom patológiája. Egy egészséges egyén úgy tud élni egy beteg társadalomban, hogy mindennap százszor megtámadja valami a lelki egyensúlyát. Bosszúságot okoz neki, kiborítja, felháborítja, elkeseríti, félelmet kelt benne az, amit megél. De ha az a kérdés, hogy védheti-e önmagát a társadalom patológiájával szemben, akkor a válaszom az, hogy igen. Ennek a jelszavát már tulajdonképpen Voltaire megírta a Candide-ban. Műveljük kertjeinket! Vagyis egy befelé fordulást javasol, azt, hogy az ember gondozza a kertjét, az otthonát, a személyes kapcsolatait szüleivel, gyerekeivel, rokonaival, barátaival és munkatársaival. Ezt a szűkebb világot talán meg tudja valamennyire óvni a társadalom patológiájától – vagy ha nem is tudja megóvni, akkor úgy tud élni, mint amikor az egri vitézek nappal kilyukasztották a várfalat, aztán éjjel betömték. Vagyis a nap folyamán szerzett sérüléseit este reparálja egy kis csenddel, egy kis magába nézéssel vagy meditációval. Folyamatosan védi és gyógyítgatja önmagát. Ez a védelem nincs túlságosan messze az elzárkózástól, melynek szélsőséges formája az, amit úgy hívnak a művészek, hogy belső emigráció. De ha nem is kell feltétlenül belső emigrációba vonulni, az nagyon fontos, hogy az ember megőrizze önmagát, és ne csináljon a társadalom bűneiből egyéni bűnöket. Vagyis nem szabad ezeket beengednie a magánszférájába, mert szélsőséges gyorsasággal rombolják szét és teszik tönkre az emberi kapcsolatait és a közérzetét is. A 'my house is my castle' – az én házam az én váram – egy jó védőfunkció. Védem a magánéletemet a társadalompatológiától. A másik lehetőség, hogy az emberek összekapaszkodhatnak, és alkothatnak kis közösségeket. Meggyőződésem, hogy az egészséges egyén csak úgy maradhat életben a társadalomban, ha vannak szövetségesei. Olyan emberek, akik ugyancsak meg akarják őrizni értékeiket, és fontos érzelmi kapcsolataikat nem engedik át prédaként se a pénzéhségnek, se a karrieréhségnek. Az ilyen kis közösségek védik magukat és védik a körükbe tartozó egyént is a társadalompatológia hatásaitól."
Popper Péter: Hogyan választunk magunknak sorsot?  



______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Efi and Veszna like this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  fortis Kedd 27 Jún. - 21:43

Vendég írta:Ne nyafogjon, aki beteg. Tartsa meg magának a panaszait. Sőt, kapja végre össze magát és gyógyuljon meg. Csak megzavarja mindenki kellemes életét a betegségével.
Ez nem a környezetéről szól, hanem a betegről . 
Én beszélgettem olyan asszonnyal aki morfium tapaszokkal  élt, és ő maga mondta, hogy hamarosan meg fog halni, de belesz@rt az egészbe, teljes életet élt akár egy egészséges.

______________________________________________________
Ha teszel egy lépést előre, a világod megváltozik.
fortis
fortis

Hozzászólások száma : 11338

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Szer. 28 Jún. - 11:53



Áthozat a Csak beszélgetések/Tábortűz a barátság nevében topikból:

Áprilia írta:


fortis írta:
Efi írta:Nem hiszem. Inkább ő használ ki másokat.
Köszi Efi, valahogy nekem sem stimmelne ez a dolog.

Van a nárcisztikusoknak egy típusa, az un. sérülékeny/rejtett (covert) nárcisztikus, aki nagyon elő tudja adni az áldozati szerepet és azt, hogy kihasználják. A bűntudatkeltést és az áldozati szerepet már az elejétől játsszák. Sajnáltatjàk magukat, gyámoltalan kölyökkutyának tüntetik fel magukat.
Ez a nárcizmus legmegtévesztőbb formája. Mártír és áldozati szerepben tetszelegnek. Olyan a hozzáállásuk, mintha a világ tartozna nekik. A dühük a felszín alatt áramlik. Nem nyíltan, hanem passzív-agresszívan fű alatt bántanak, nem mondják a szemedbe.
Rendkívül manipulatívak, szuperérzékenyek a kritikával szemben, nem szeretnek társaságba járni, mások programját is leszólják.
Első látásra gyámoltalannak, kiszolgáltatottnak, önbizalomhiànyosnak, veszélytelennek tűnnek.
Gyakran tűnnek fel a megmentő szerepében olyan nőknél, akik bántalmazó kapcsolatból menekülnek. Az empátia látszatával dolgoznak, gyakran valakinek a legrosszabb élethelyzetében, a fájdalmai résein keresztül igyekeznek beférkőzni az életébe, mert tudják, hogy a sérült vadat könnyebb elejteni. Minél hamarabb a legbelsőbb bizalmasaid akarnak lenni, megértőek igyekszenek lenni, látszólag sajnálják, amin keresztül mentél.
Közben láthatatlanul köréd fonják a kontroll hálóját. “Én majd vigyázok rád, csak közben ne ne vedd észre, hogy már az enyém vagy.”

https://youtu.be/W35K6WXD2DM




“Sérülékeny, rejtett, grandiózus, nyílt nárcisztikus? Tegyük ezt tisztába!”

https://youtu.be/ZMNRQZl7z5g




______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Veszna likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Progressive Muscle Relaxation

Témanyitás  Veszna Pént. 30 Jún. - 6:51

Épp most beszélgettünk erről az unokatestvéremmel, és gondoltam itt is megosztom. 
Ha stressz éri az embert az izmaink automatikusan reagálnak és összehúzódnak (ezt megfigyelhetjük a kis gyerekeknél is, akik ösztönösen összeszorítják az öklüket, ha stressz éri őket, mert szándékos összehúzódás után a vázrendszert alkotó izmoknak pihenni Kell, a harántcsíkolt izmok nem tudnak folyamatosan dolgozni, mint mondjuk a szívet alkotó simaizom. 
Viszont amikor sos helyzetben (magas pulzus, vérnyomás) relaxálni/elengedni próbálunk, az gyakran nem megy olyan könnyen. 
Ebben segít a progresszív izom relaxáció (nem tudom a magyar nevét pontosan), ami pont ezt a "hiányosságot" használja ki. 
Ezzel a technikával először összeszorítjuk az izmaink, tudatosítva, hogy most "trauma" van, és fokozatosan elengedjük.
Vagyis, amikor idegesek vagyunk, először szorítsuk ökölbe 3x a tenyerünk, ezzel azonnal elérjük, hogy az izmok lazítsanak és könnyebb elérni egy valódi relaxált állapotot a szokásos technikákkal (pl.légzés technika).

pszichológia - Page 2 D5bd7c10
pszichológia - Page 2 Eb663910


A hozzászólást Veszna összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Szer. 9 Aug. - 14:19-kor.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Efi and fortis like this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Csüt. 27 Júl. - 9:03

Újabb adalék a rejtett nárcisztikusokról (a segítőkészség álcája mögé bújnak):

https://youtu.be/E50heTae0mI


______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Veszna likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Gaslighting

Témanyitás  Veszna Szer. 9 Aug. - 10:47

Gaslighting – honnan ered az elnevezés és mit takar?

A gaslight kifejezés a Gázláng (Gaslight) című, 1944-ben készült filmből ered. A filmben szereplő házaspár (melynek női tagját Ingrid Bergman, férfi tagját Charles Boyer játszotta) férfi tagja próbálja meg ilyen módon manipulálni a feleségét. A feleség ugyanis nagy vagyont örökölt, a férj pedig megpróbálja elhitetni vele, hogy megőrült – azzal a céllal, hogy végül megszerezze a vagyont. 

A filmbeli a házaspár új házba költözik, ahol a feleség furcsa dolgokat tapasztal. Hangokat hall, a gázlámpák fénye időnként csak úgy magától elhalványul (innen ered a film címe, a Gázláng (Gaslight) is). A férj látszólag együttérző, ám megpróbálja elhitetni vele, hogy mindez nem valóságos, csak az ő képzeletének szüleménye. Mindezzel eléri, hogy a feleség kételkedni kezdjen a saját ítélőképességében, józan eszében. A férj célja világos: az érzelmi manipulációval azt akarja elérni, hogy a felesége valóban megőrüljön, de legalábbis nyilvánítsák őrültnek – így a feleség vagyona hozzá kerülhetne.

A film példája jól összefoglalja a gaslighting jelenségét. Egy olyan érzelmi manipulációról van szó, melynek során leginkább az áldozat józan ítélőképessége, realitásérzéke, emlékezete vannak megkérdőjelezve. A cél az, hogy a bántalmazott fél a bántalmazó által felvázolt valóságot fogadja el sajátjának – azaz érzelmileg teljesen kiszolgáltatott, függő helyzetbe kerüljön. Innentől pedig már bármire rá lehet venni, manipulálni lehet – hiszen teljesen elveszítette az önbizalmát, az önmagába vetett hitét.

Nem ritka az sem, hogy a manipuláló fél egy másik ember véleményének tünteti fel a sajátját (például, „a barátaink szerint is összevissza beszélsz…”), ezzel is megerősítve a bántalmazott félben azt, hogy valami nincs rendben vele. Hiszen már a közös barátok is észrevették…

A gaslighting nemcsak párkapcsolatokban fordulhat elő. Előfordulhat szülő-gyerek kapcsolatban, a munkahelyen, illetve akár családtagok, például testvérek között is. Leginkább akkor alakítható ki ilyenfajta manipuláció, amikor az egyik fél gyengébb, tehát van egyfajta egyensúlytalanság a kapcsolatban.

Hogyan ismerhető fel?
Mivel a manipuláció csak lassan éri el a célját, ezért az érintett fél is csak lassan, fokozatosan kezdi el megkérdőjelezni a saját véleményét, kezd el arra gondolni, hogy valami nincs rendben vele, a realitásérzékével. Először esetleg csak annyit vehet észre, hogy egyre kuszább az élete és kezdi úgy érezni, hogy valami gond van vele.

Vannak olyan jellegzetes mondatok, szófordulatok amelyek gaslightingra utalhatnak. Ha ezek folyamatosan jelen vannak a kommunikációban, ha szinte nap, mint nap elhangzanak akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy nem lehet-e, hogy az érzelmi manipuláció ezen formájával állunk szemben.

Például:

„Én nem ezt mondtam. Rosszul emlékszel.”
„Túl érzékeny vagy. Ez nem is olyan nagy dolog, csak eltúlzod az egészet.”
„Nem én vagyok a hibás, hanem te. Miattad van az egész.”
„Azt sem tudom miről beszélsz. Csak kitalálod ezt az egészet.”
„Már megint túlreagálod a dolgokat.”
„Szerintem neked valami komoly problémád lehet, teljesen rosszul látod a dolgokat.”
„Csak vicceltem. Neked semmi humorérzéked sincs.”
Ilyen mondatok természetesen akkor is előfordulhatnak két fél kommunikációjában, ha szó sincs gaslightingról, csak éppen rossz napjuk volt. Sőt, időnként mindenkinek a száján kicsúszhat ilyesmi. Manipulációvá akkor válik a dolog, ha az egyik fél szándékosan használja ezeket a kijelentéseket azért, hogy összezavarja, elbizonytalanítsa és ilyen módon befolyásolhatóvá tegye a másikat.

A gaslighting hatása hosszabb távon
Az érzelmi manipulációnak kitett fél egy idő után elkezdheti:

megkérdőjelezni a saját döntéseit, emiatt egyre kevésbé mer önállóan döntést hozni,
egyre inkább szüksége lesz mások megerősítésére – sokszor még a legegyszerűbb dolgokban is,
kezdi azt hinni, hogy valami tényleg nincs rendben vele,
visszahúzódik a társas eseményektől, akár még a családtagjaitól is,
mentegetőzni kezd a tetteiért és gondolataiért – leginkább pont annak, aki manipulálja őt.
Még hosszabb távon pedig szinte teljesen elveszíti az önbizalmát – egy idő után pedig minden döntést ráhagy a másikra. Akinek pontosan ennek elérése volt a célja.

A gaslightingnak kitett személy depresszióval, szorongással, a reménytelenség érzésével is küzdhet.

Mi az ön-Gaslighting?
 
Normális, hogy időnként megkérdőjelezzük magunkat, a tetteinket, szavainkat. De az ön-Gaslighting több ennél: önhibáztatás és önszégyenítés, amikor olyan helyzetért teszi felelőssé magunkat, ami nem a mi hibánk volt.
Azok az emberek, akiknek múltja családi traumákat rejt, például diszfunkcionális környezetben nőttek fel, nagyobb valószínűséggel vesznek részt önmaguk ön-gaslighting/önmegkérdőjelezésében, a pszichológiai és érzelmi bántalmazásból eredő önbizalomhiány miatt. Az ön-gaslighting gyakori védekezési mechanizmus azoknak az embereknél, akik túlélték a pszichológiai bántalmazást, mivel lehetővé teszi számukra, hogy elkerüljék vagy csökkentsék a káros személlyel való konfliktust.

A "hagyományos" Gaslighting egy olyan pszichológiai technika, amellyel az emberek manipulálnak valakit, hogy az megkérdőjelezze saját valóságérzékelését, és ne bízzon saját értékitéletében. 
A spirituális Gaslighting akkor történik, amikor valaki spirituális igazságokat és fogalmakat használ, hogy meggyőzzön arról, hogy bármit is érzel vagy gondolsz, az rossz, vagy nem úgy van, ahogy tapasztaltad. 
"Népszerű" spirituális/vallásos Gaslighting mondatok:
*Az ego rossz./Ezt az egod mondja./Megint az egodra hallgatsz. 
*Ez nem én vagyok, a te projekciód láttatja veled. 
*A spirituális/vallásos emberek meditálnak, imádkoznak, jógáznak...te hogyhogy ilyen mérges vagy? 
*Csakis te vagy felelős mindenért, ami veled vagy másokkal történik. 
*Légy pozitív. /Ez nagyon negatív, nem akarom hallani. 


pszichológia - Page 2 52d1c510

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Efi and Áprilia like this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Spiritual Bypassing - Spirituális elkerülő módszer

Témanyitás  Veszna Szer. 9 Aug. - 13:59

Spiritual Bypassing - Spirituális elkerülő/elhárító módszer

Senki sem úgy kezdi, hogy mindent jól tud. Mindenbe bele kell rázódnunk, új dolgokat kell tanulnunk, hogy kijavíthassuk a bébi-lépéseinket és továbbléphessünk, ez igaz személyes szinten de társadalmilag is.
Az internettel az otthonunkba költözött a pszichológia, a spirituálitás és az ősök minden tudása, amit régen csak egy szűk réteg, a kiválasztottak, vagy az érte keményen megdolgozók érhettek el, az mind ma már az ölünkbe hullik...de tudunk e élni vele? Felismerjük e a buktatóit?
A nekünk utat taposó tanítványok, adeptusok tanulási ideje nem véletlenül volt mérhető években, először mindig az emberi természetüket kellett megismerniük vérrel-verejtékkel (büszkeség, ragaszkodás, vágy, mohóság, kitartás stb.) csak azután következhetett a rejtett spirituális vagy vallási tudás.
Ugyanis minden tudás kétélű karddá válhat a kezünkben, és a kimenetelnek csak a tudatossági szintünk szab határt. Használhatjuk magunk és mások javára, de tudatlanságunkban vagy szándékosan elkendőzhetjük vele hiányosságainkat, vagy kárt okozhatunk másoknak.
John Welwood (klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, tanár) az 1980-as években látta és fogalmazta meg a Spiritual Bypassing vagy spirituális elkerülő módszer lényegét:
"Hajlam arra, hogy spirituális ideákat és gyakorlatokat használjunk a megoldatlan érzelmi problémák, pszichológiai sebek és befejezetlen  feladatok megkerülésére vagy elkerülésére."
Ennek során egy az emberi természetet még nem mélységeiben ismerő (vagy másoknak szándékosan rosszat akaró) egyén a spirituális vagy vallási ideákat rosszul használja fel. Gyakorlatilag egy spirituális /vallási "mankó", amit nem rendeltetésszerűen használunk.
Ilyen lehet a hurráoptimista, a világ okozta félelme miatt mindig kényszeresen pozitív dolgokat meglátni akaró-a világ problémái elől arcát elfordító, a folyton áldozatszerepben játszó, a vakbuzgó horoszkóphívő (de ez minden vakbuzgóságra igaz, amikor nem vagyunk nyitottak a másik ember, gondolat felé), a "szent" vagy "megváltó" álarcát hordó, a "Guru-hívő", a mindig másokat hibáztató és bennük hibákat üldöző, a "csak imádkozz/meditálj/böjtölj, az mindenre megoldás"-t hajtogató, a spirituális  növényeket (gombákat stb.) használók akik csak ebben látják a megoldást, spirituális közhelyeket (akár érzéketlenül) puffogtató emberek.
De a sort folytathatnám, a lényeg az minden esetben, hogy egy pszichológiailag/spirituálisan nem érett személy mintegy "maszk" - ként használja az ideákat, hogy áthidalja, elkendőzze a hiányosságait.
Mi a megoldás?
Ha a spirituális elkerülés jeleit fedezzük fel magunkon, tudhatjuk, hogy valamivel nem néztünk szembe (egy negatív érzelem, árny-trauma a múltunkból) vagy átugrottunk pár lépcsőfokot a spirituális/pszichológiai lépcsőfokon, mert kényelmetlennek, nehéznek itéltük meg őket. Ilyenkor érdemes szembenézni magunkkal és a felszínre hozni az árnyékban maradt részünket, ez az "árnyék-munka" /shadow-work.
Igénybe vehetjük barátaink segítségét, kiírhatjuk magunkból, segítséget kérhetünk a Sámánizmus Soul retrieval /lélek darab keresés technikájától (feldolgozatlan traumák esetén mintegy elrejtjük a sérült részünket, és ezek a kis személyiségszilánkok a mélyben várnak a gyógyulásra, ami ha nem jön el, pszichológiai problémákhoz vezet, ilyenkor a Sámán vagy a traumát elszenvedő megszemélyesíti és szembenéz a lélek résszel), meditálhatunk, elmélkedhetünk a lelki sérülésen. Használhatunk illóolajokat, hangterápiát stb...a sor végtelen.

Erre az egyik legszebb példa a mozi történetében az a jelenet, amikor Luke Skywalker, a fiatal Jedi tanítvány megérkezik a gonosz barlangjához a kiképzése során. Érzi az erő árny oldalát és a gonoszt koncentrálódni a barlangban, mire Yoda, a Mestere, azt mondja neki, hogy be kell mennie. Luke rákérdez, hogy mi van odabenn...mire Yoda válasza az:
"Csak az, amit magaddal viszel."

Jó e az, hogy most mindenki mindent elérhet? De vajon az jó volt, hogy régen csak a kiváltságosak jutottak hozzá a legfontosabb (vagy legalapvetőbb) tudáshoz?
Érvelhetünk mindkettő mellett vagy ellene...de a megoldás talán a kettő kombinációjában rejlik: lassan, önmagunkat és a világunkat megismerve haladni, a mikrokozmoszon keresztül megérteni a makrokozmoszt, s végül elnyerni a megérdemelt tudást.




______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty "Blue Mind"

Témanyitás  Veszna Vas. 13 Aug. - 9:07

pszichológia - Page 2 Screen10

"A természeti környezettel való harmonikus kapcsolat napjainkban egyre inkább felértékelődik. 
Az erre vonatkozó legtöbb bizonyítékok azonban eddig leginkább a zöld területekre, hegyekre, erdőkre vonatkoztak.  Egy kutatás eredményei  viszont rámutattak arra, hogy  vízparton ülni vagy éppen sportolni legalább olyan jótékony hatással van az emberi szervezetre, mint erdőben sétálni.


A kristálytiszta víz megnyugtatja az embereket
Az angliai kutatásban résztvevő emberek többsége pozitívnak értékelte a víz mellett eltöltött időt.  33 százaléka a családdal, barátokkal együtt töltött minőségi időt preferálta, 40 százaléka  a pszichológiai előnyöket említette, 17% -uk sportolási és egyéb szabadidős tevékenység miatt volt pozitív véleménnyel, míg 10 százalék egyéb érveket sorakoztatott a vízparti kikapcsolódás mellett. A megvitatott egyéb előnyök közé tartozik a friss levegő élvezete és a vadvilág sokszínűsége.


Azok a válaszadók, akik nem rendelkeztek korlátozó betegséggel, nagyobb számban töltik aktívan idejüket ezeken a helyeken. További pozitív tapasztalatok egyértelműen a mentális és pszichés  területeken történtek.


Wallace J. Nichols, a “Blue Mind” című könyv szerzője és egyben tengerbiológus szerint leginkább a víz, a tenger, a folyó, a tó vagy az  óceán közelében van a legnagyobb esélyünk az egészségre és a boldogságra.  „A„ kék elme ” kifejezés azt az  enyhén meditatív állapotot írja le, amit a víz közelében érzünk.  Ahogyan Nichols megjegyezte:


"A víz közelsége mindenkinek segít a tartós boldogság elérésében." 


A magasabb  szintű boldogság  Nichols szerint azért történik, mert  a víz segít „a stressz és a szorongás csökkentésében, a jólét és a boldogság általános érzésének növelésében, az alacsonyabb pulzus elérésében, ezáltal a biztonságosabb sporttevékenységekben. Már a  terapeuták is egyre inkább javasolják a vízközeli regenerálódást, ami segít kezelni  a függőséget, a szorongásos zavarokat, az autizmust és sok minden mást. Ráadásul a víz közelében való jelenlét növelheti kreativitásunkat, beleértve a kommunikációs készségünket is. További előnye, hogy nem csak az ébrenléti órák során segít, hanem az  a pihentető alvásban is."

pszichológia - Page 2 F9063f10
pszichológia - Page 2 7432b910pszichológia - Page 2 7ddf5510
pszichológia - Page 2 3eb9bd10

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Veszna Csüt. 24 Aug. - 11:19

Van egy olyan sejtésem, hogy ha lenne rá időnk (hagynánk magunknak időt rá), hogy válaszoljunk egy kérdésre és nem csípőből reagálnánk, akkor sokkal több problémától szabadítanánk meg magunkat és másokat is.
Ma már megszokott, hogy mindenkinek elérhetőnek kell lenni minden pillanatban. Ha a telefont nem veszem fel azonnal, vagy nem válaszolok az SMS-re...mondjuk 5 percen belül, akkor gond van. De a munkáltató is újabb elvárásokkal bombázza a munkavállalókat délután, este de még hétvégente is. (Még régebben a főnököm főnöke vasárnap ebédidőben hívott fel....és ezt teljesen normálisnak tartotta.) 

Ha lenne rá időnk, hogy EMBER-ként reagáljunk (átgondoljuk, megfontoljuk, érzelmileg lenyugodjunk) egy egy kérdésre/kérésre, sokkal nyugodtabb lenne a világunk, amit alkotunk. Akkor nagyobb esélyünk lenne fejlődni lelkileg. 
Így ez inkább hasonlít egy sprintversenyre, mint egészséges emberi létre. 

(Általánosságban beszéltem a korról, amiben élünk.)


A hozzászólást Veszna összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Csüt. 24 Aug. - 14:32-kor.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Áprilia Csüt. 24 Aug. - 14:15

Veszna írta:
Ha lenne rá időnk, hogy EMBER-ként reagáljunk…

Már lassan kezd kiveszni maga az emberség is.

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6464

Veszna likes this post

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Veszna Csüt. 24 Aug. - 14:31

Áprilia írta:
Veszna írta:
Ha lenne rá időnk, hogy EMBER-ként reagáljunk…

Már lassan kezd kiveszni maga az emberség is.

...valóban, nagy ellenszélben kell annak maradni...

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1380

Vissza az elejére Go down

pszichológia - Page 2 Empty Re: pszichológia

Témanyitás  Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

2 / 3 oldal Previous  1, 2, 3  Next

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.