Tudatkalandorok Gyűjtőpont Univerzuma .
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A kínai medicina

2 posters

Go down

A kínai medicina Empty A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Szer. 24 Márc. - 5:14

Azért nyitok neki új topikot, mert nagyon sokrétű, szerteágazó terület lesz.



Olyan dolgokról fogok írni, amit megtapasztaltam:
-megelőzés
-étkezési kultúra
-teaivási szokások
-akupunktúra
-moxabution
-testmozgás-QiGong
-egészségügyi ellátó rendszer, kórházak
-tradícionális orvosi rendelők
-tradícionális és modern gyógyszerek

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Efi and Áprilia like this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Áprilia Szer. 24 Márc. - 9:26

taps

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6459

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Szer. 24 Márc. - 14:58

Mielőtt bármit is elkezdek írni, el kell mondanom, hogy ez egy teljesen más rendszer, mint amit mi megtapasztaltunk nyugaton. (Valószínűleg vidéken élt egy hasonló rendszer nálunk is, de sajnos nyomát csak elvétve látni.) Nem amiatt, mert itt krizantém teát isznak kamilla helyett, hanem azért, mert itt minden EGY. Itt a makrokozmosz=mikrokozmosszal,ahogy fenn úgy lenn.

Az élet (egészségmegőrző) rendszerük elképzelhetetlenül komplex. Itt gyógyszer az étel, az ital, a mozgás, a hobbi, a napfény, a vitaminok...és amikor azt írom, hogy gyógyszer, akkor ezalatt valóban azt értik hogy gyógyszer. öröm
Nagyon nagy szerencsénk van, hogy mi együtt lakunk a férjem szüleivel, mert mindketten az ősi tudás őrzői, Mama szakács volt, Papa egyik hobbija pedig a tradícionális kínai medicina lányvigyor
    Megpróbálom leírni a rendszert, amit mi megelőzésnek hívunk, ők a Tao-nak. 

-a mikrokozmosz:jó ételek a megfelelő mennyiségben, a megfelelő időben; ue.az italokkal; mindennapos mozgás, az életed utolsó napjáig;ha valamilyen gondod van, akkor először elmész egy tradicionális orvoshoz, aki főzeteket vagy kúrákat ír fel, ha nem gyógyultál még meg, akkor elmész a kórházi orvoshoz. 

-makrokozmosz:a közösség! Itt a család szent. Nincs ellentmondás. Olyan mélyen beleívódtak Konfuciusz tanításai a nép lelkébe, hogy kiirthatatlan,de róla egy kicsit később. A következő szint a barátok és a lakóközösség. 

Itt Kínában mindenki lakóközösségben él. Lakhatsz villában, 4emeletes bérházban , vagy 30 emeletes felhőkarcolóban , mindegy. Minimum 8 épület vagy több tesz ki egy kerítéssel bekerített, kapukkal és portásokkal(idegen csak a személyes adatai megadásával jöhet be, és akkor, ha a vendéglátója is visszaigazolja, hogy várja őt) ellátott lakóközösséget. Belül lehetnek parkok,kis éttermek, szökőkutak, kertek, boltok, fodrászat, mosoda, közösségi épületek(ahova az idősek lejárhatnak dumcsizni), a gyerekek örjönghetnek, focizhatnak, bicajozhatnak szabadon. A mi közösségünk nem olyan nagy számú, de a kapunk környékén mindent megtaláhatunk, amire szükségünk lehet,viszont a férjem nagynénje például egy falu méretű közösségben lakik, na ott tényleg minden van belül.

Azért írtam ennyire bőven erről, mert szerintem kulcsfontosságu ez a mini "sejt" a szociális hálóban,főleg, hogy Kína is szenved a társadalom elöregedésétől. Itt ha idős vagy, akkor van támaszod. De ez igaz a fiatalokra is, mert napközben a kicsikre a nagyik vigyáznak lelkesen, amíg a szülők dolgoznak. De ez fordítva is így működik, nyaranta, amikor a szabadságolások vannak, akkor a nagyszülők is mennek a családdal kirándulni, ha kell akkor kerekesszékben tolják őket.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Efi and Áprilia like this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Áprilia Szer. 24 Márc. - 16:56

Fantasztikus! Micsoda helyre csöppentél! 👍

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6459

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Pént. 26 Márc. - 4:11

Röviden a kínai energetikai hálózatról,mielőtt befordulunk a konyhába. 

A kínai hagyomány szerint az embert 3 energia dinamikája tartja egyensúlyban:
1.JING (dzsing)
Ez tulajdonképpen a testünk energiája, a DNS-ünk, amit a szüleinktől örököltünk. Ezen viszonylag nehezebb változtatni. 
2.QI(csí)
Az életenergia. Jó alvással, tápláló ételekkel, mozgással és egészséges lélekkel tudjuk erősíteni. (a testet keresztül kasul behálózzák a fő és mellékmeridiánok, ahol előfordulhat a Qi energia pangása, ilyenkor jelentkeznek a betegségek.) 
3.SHEN(sen)
A lélek.

A kínai medicina Qjre4y10

De nagyon fontos az öt elem tana is, e szerint minden élő és élettelen anyag besorolható a tűz/fa/föld/fém/víz rendszerébe, s ezek teremtenek egyensúlyt vagy kibillenést a szervezetünkben.

Illetve a Yin és Yang rendszere  öröm
Eszerint minden étel vagy melegítő vagy hűsítő hatással bír (kevés semleges étel is van). 
A kínaiak úgy gondolják, hogy a megfelelő Qi áramláshoz jó vérkeringés kell, s ezt leginkább melegítő típusú fogásokkal, italokkal lehet elérni.
Melegítő (Yang) élelmiszerek:búza, rizs, hajdina, kukorica, mustár, piros paprika, banán, körte, vöröshagyma, burgonya, retek, bab, dió, fokhagyma, méz, szezám-napraforgó és kukoricaolaj, marhahús, sertéshús, baromfi, nyúlhús, tehéntej, tésztafélék. 
Hűsítő (Yin) élelmiszerek: görögdinnye, szőlő, gránátalma, citrom, mandarin, őszibarack, szilva, datolya, padlizsán, zöldborsó, káposzta, sárgarépa, torma, petrezselyem, paradicsom, földimogyoró, gomba, víz, só, ecet.
Semleges:hal, rizs.

A hagyomány szerint a gyomor egy természetes főzőedény, amit a lép Qi-energiája fűt.

De lássuk ezt a gyakorlatban.
Reggelire meleg ételt esznek, de sosem forrón, annyira melegen, hogy kellemes legyen a gyomornak.
Kásákat, főtt tojást, rántottát, meleg szójatejet a mi fánkunkhoz hasonló finomsággal. De nagyon népszerű a mindenféle töltelékkel ellátott baozi (baodzi). A töltelék lehet darált hús és vagy pároltzöldség, lekvárok. De nagyon sokan választanak mindenféle tésztás leveseket. Ezeket mind mind kapni lehet úton-útfélen a kisebb nagyobb kifőzdékben,akár útban munkába menet. Vagy esetleg a mirelitpultból veszünk, és otthon elkészítjük.
A lényeg, hogy a reggeli tartalmas és meleg legyen.

Az ebéd 12 és 1 között van. Tésztás levesek, vagy rizs mindenféle hússal és zöldséggel.(a főzeléket nem ismerik) Itt Szecsuánban a kacsa és disznó hús a favorit, de mivel van pár folyónk , a folyami halak és a nyúlhús is nagyon népszerű. Csirkét nagyon elvétve eszünk, talán a gongbao csirke(aminek a magyar verziója még csak nem is hasonlít) vagy húslevesben fordul elő. 

Vacsora este 6 és 7 között, a hagyomány szerint ha lehet, sokkal szolidabb, mint az ebéd. Nagyon kevés hússal, inkább zöldséggel, tésztával, lightosan fűszerezve. 

Gyümölcsöt 1 órával a nagy étkezés előtt már nem egészséges enni, illetve utána is várni kell legalább 1 órát. 
Leginkább két étkezés között, ha lehet. Dióféléket napi szinten esznek. Itt lehet kapni diót kimérve a boltokban és a piacon is, nem megtisztítva , neked kell otthon feltörni. 

~folyt.köv.


A hozzászólást Veszna összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Pént. 26 Márc. - 6:07-kor.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Efi and Áprilia like this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Pént. 26 Márc. - 4:28

A kínai medicina 5b098810

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Áprilia likes this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Pént. 26 Márc. - 4:28

A kínai medicina U_359211

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Pént. 26 Márc. - 4:29

A kínai medicina U_245310

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Áprilia likes this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Pént. 26 Márc. - 4:30

A kínai medicina U_283810

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Áprilia likes this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Pént. 26 Márc. - 10:41



*megjegyzés :a barnacukor-gyömbér-melegvíz kombó tényleg működik! Nem tudom, miért, de szinte percek múlva hat. 
* lányvigyor hát igen, a meleg víz. Valójában nincs eltúlozva a videóban, de erről majd később. 
*én is tapasztaltam, hogy amikor vallanom kellett, milyen tüneteim vannak ilyenkor, akkor felvilágosítottak, hogy ez nem természetes(erős görcsök, hangulatingadozás). És valóban, ez alatt az 1 év alatt rengeteget változott a testem jó irányba, de erről is majd később.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Hétf. 29 Márc. - 7:44

Mi az, amit megváltoztattam az étkezési szokásaimban, és milyen hatással volt rám?

-3x rendszeres meleg étel
(ebben nem nagyon voltam jó Magyarországon, elég ha csak azt mondom, az egészségügyben dolgoztam)
-minden étkezés után 15-20 perc "pihenő", nem mosogatok , nem fekszek le, nem sétálok, hanem ülök és ejtőzök, hogy a testem csak a gyomromra tudjon fókuszálni
-Magyarországon volt egy hihetetlenül egészségtelen szokásom, bár sok folyadékot-és nem cukros üdítőt-ittam, azt is rendszerint "rossz" időben. Evés előtt, evés közben és jó sokat evés után...
Szemernyi esélyt sem adva a gyomorsavnak, hogy munkába álljon,inkább "kimostam".
-Imádtam a hideg innivalót, pl.a jéghideg tejet! 
Nem számított, hogy a gyomrom görcsbe rándult, ahogy lenyeltem...
Erről volt a legnehezebb amúgy leszokni, fizikailag szenvedtem, hogy meleg vagy langyos forralt vizet "kell" innom. Később rájöttem, hogy a hideg italokat azért szerettem, mert hűtötték az égő gyomromat. 
-meggyőződésem volt, hogy egészségesen táplálkozok. 
De kiderült, hogy pl. nagyon kevés fehérjét fogyasztok. 
-itt sokkal "színesebben" étkezem. Minden nap rengeteg zöld levelű zöldséget, helyi gyümölcsöt(Budapesten is szerettem volna, de a kistermelői gyümölcs szinte elérhetetlen volt, így maradt a "spanyol") halat gyakran, a házunk előtt is pl. egy kis folyó van. Mögöttünk pici termelői piac. 
-a cukor  lányvigyor
Nem mintha nem vigyáztam volna a cukorbevitelre otthon... De szerencsére itt más az édességpiac felosztása:kis számban cukorkák vannak, ezek inkább puha gyümölcsízű cukorkák gyerekeknek, csoki az nagyon kevés van, a kis boltokban szinte alig, de az Auchanban vagy Carrefour-ban mindenki megtalálja a kedvére valót...ha nagyon akarná, de nem igazán édesszájúak. Itt a snack a különböző fűszerezésű keményebb tofu lapocskák, a kifőzdékben kapható sós-erős finomságok. 
A sütemények minimum feleannyi cukorral készülnek...nem is értettem a férjem miért nem tud tortát enni Budapesten, amíg itt meg nem kóstoltam egyet. Amúgy isteni.  öröm

Szóval úgy jöttem ki, hogy rendszeresen égett a gyomrom, nem tudtam enni borsót, babot, káposztát, paprikát, zsíros ételeket,és étkezés után, közben, előtt vagyis mindig puffadtam. 
A fenti étkezési szokások megváltoztatásával viszont kb. fél év múlva az összes tünetem eltűnt. 
Bármit ehetek, természetesen kiegyensúlyozottan. 
A legrosszabb az egészben pedig az, hogy mindvégig azt hittem, hogy nagyon pozitívan "gondozom" a gyomrom, annak ellenére hogy a tünetek nem ezt mutatták.

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Efi and Áprilia like this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Áprilia Hétf. 29 Márc. - 10:26

Nagyon jó olvasni ezeket a beszámolókat! taps

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6459

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Veszna Hétf. 29 Márc. - 10:41

Köszi, hogy olvasol  öröm

______________________________________________________
You are not part of a material universe. You are part of a thought. You are dancing in a ballroom in which there is no material.  You are dancing thoughts. 
- Ra - 
Veszna
Veszna

Hozzászólások száma : 1359

Áprilia likes this post

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Áprilia Hétf. 29 Márc. - 19:05

Veszna írta:Köszi, hogy olvasol  öröm

Ha nem is írok sokszor, de like-olom is, ami tetszik. 🙂

______________________________________________________

"Nem szabadulhatunk meg gondolkodással, nem szabadulhatunk meg nevetéssel, vagy sírással; csak önemlékezéssel szabadulhatunk meg. (Robert Earl Burton: Önemlékezés)
Áprilia
Áprilia

Hozzászólások száma : 6459

Vissza az elejére Go down

A kínai medicina Empty Re: A kínai medicina

Témanyitás  Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.